Храните, които убиват децата ни

Всички знаем, че храната е сред най-важните фактори за развитието на детския организъм. В днешно време изкушенията дебнат от всяка витрина и изграждането на здравословни навици на хранене може да се окаже истинско предизвикателство.  Бързите храни и полуфабрикатите са най-често консумирани, защото ги има навсякъде и са на много достъпни цени. За съжаление консумацията им води до редица тежки заболявания като диабет, високо кръвно налягане, алергии, затлъстяване, проблеми със сърдечно-съдовата система, панкреаса, щитовидната жлеза, бъбреците, зъбите и др. Страшно е като си помислим, че тези проблеми, познати преди време сред възрастните хора, са застигнали децата ни.  Храните, които се предлагат в търговската мрежа са създадени да носят най-вече печалба, а не здраве. Отговорността и изборът обаче е в наши ръце. За да избегнем негативните резултати, е необходимо да сведем до минимум консумацията на определени храни. Ето най-опасните от тях:

Захар.

Всеки един подсладител, независимо от произхода си, е вреден за организма, когато е поеман в големи количества. Вредата от захарта е силно дискутирана тема, но това не ни спира да я консумираме. Често дори без да подозираме. Препоръчителната дневна доза многократно се надвишава, защото почти всички продукти от търговската мрежа съдържат технологично преработена захар. В повечето детски лакомства има добавен глюкозо-фруктозен сироп, който се използва масово заради ниската си цена и води до пристрастяване. Децата стават агресивни и изнервени. Захарта не притежава витамини и минерали и консумирайки я, детето приема само празни калории без хранителна стойност. Усвоява се моментално от организма и ако не бъде изразходена веднага, се натрупва и води до затлъстяване и тежки здравословни проблеми.

Маргарин.

Продукт, който категорично трябва да отпадне от менюто на децата. Съдържащ главно трансмазнини, емулгатори и консерванти, маргаринът се обработва трудно от организма и води до сърдечно-съдови заболявания, висок холестерол, кръвно налягане и дори рак.

Колбаси.

Съдържанието на „месните” продукти, които се предлагат по магазините е силно подозрително. Пълни с консерванти, сгъстители, аромати, оцветители, хидрогенирани мазнини и дори захар, месото е много малък процент, ако изобщо го има. Да не говорим, че произхода на самото месо също е със съмнителен характер.

Пържени храни.

Няма дете, което не обича хрупкави пържени картофки. За съжаление, честата консумация на пържено застрашава здравето и води до качване на килограми.

Бърза храна (fast food).

Веригите за бързо хранене не спират да се разпространяват. Това е така, защото хората постоянно ги посещават заради ниските им цени и, разбира се, времето, което пестят. Тези заведения предлагат замразени продукти със съмнителен произход, обработени с химикали, които им позволяват да изглеждат свежи и апетитни, години след като са извадени от фритюрника. Задължително се пържат в трансмазнини, които пестят много пари на търговците, защото са евтини и се използват многократно.

 

Тестени изделия и сладкиши.

Най-голямото изкушение за малки и големи си остават сладкишите. Лошата новина е, че както гореизброените продукти и те съдържат опасните захари и трансмазнини. Ако са закупени от търговската мрежа се добавят и консерванти, аромати, оцветители. Добрата новина е, че можем лесно да ги превърнем в полезно лакомство ако си ги приготвим у дома. Интернет предлага голямо разнообразие от здравословни рецепти и не се налага да лишаваме детето от любимите му вкусотийки.

Чипс, снакс, желирани бонбони.

Чипсовете, снаксовете, крекерите и всички подобни са пълни със сол, консерванти и хидрогенирана мазнина, а желираните бонбони са само захар, оцветители, аромат и желиращ компонент. Както и бързата храна, те не притежават нищо питателно за организма.

Газирани и енергийни напитки; плодови сокове.

Газираните напитки съдържат огромни количества захар, оцветители и химикали, а към енергийните, освен изброените, е добавен кофеин, който е изключително опасен за детския организъм, тъй като натоварва сърцето. Плодовите сокове, дори приготвени в домашни условия, губят полезните си витамини и фибри при обработката им и остават само захар и вода. Купени от магазина, са със добавени консерванти, оцветители и аромати.

Автор: Теодора Димитрова

Регистрирайте се като детегледачка или домашна помощница