Основни принципи при избор на детегледачка

Добрата детегледачка е все по-необходима за модерното семейство, в което личните и професионални ангажименти често не търпят отлагане. За това изборът и е от съществено значение за цялото семейство.

Родителите трябва да са спокойни, че оставят детето си в ръцете на компетентен възрастен, който ще му осигури нужните грижи, внимание и любов. За съжаление, това понякога се оказва предизвикателство и семейството изпада в затруднено положение, неуспявайки да намери подходящ човек. Независимо дали ще се обърне към агенция или сами ще направят избора си от онлайн обяви, има някои основни принципи, които трябва да се спазят, за да се избегне тази неприятна ситуация при избор на детегледачка:

 

1. Родителите трябва да са наясно какъв човек търсят и какви изисквания имат към кандидатките.

2. Основна информация, с която родителите трябва да са запознати:

  • предишен опит с деца на възрастта на тяхното дете
  • препоръки
  • професионални квалификации свързани с обучението и отглеждането на деца
  • преминат специализиран курс за детегледачки (препоръчително)
  • здравословно състояние

3. Освен необходимата квалификация и опит, детегледачката трябва да притежава добър характер, да обича децата, да е спокойна и усмихната, да вдъхва доверие.

4. Първата среща между родителите и кандидатката трябва да се проведе навън. Никога не е добра идея да се кани напълно непознат човек у дома.

5. Задължително е поне един от родителите да присъства на първите срещи между детегледачката и детето. Така ще може да наблюдава как общуват, взаимно ще се опознаят и ще прецени дали работата на детегледачката отговаря на изискванията. Най-важно е детето да се чувства спокойно и комфортно, и ако то не я приема, най-добре да се обърнат към друг кандидат.

6. Добре е родителите да задават въпроси от типа „Какво ще направите ако… ”. Някои деца са много кротки, а други са с по-буен нрав. Тези въпроси ще им помогнат да разберат какъв е подхода на кандидатката и как би реагирала при определена ситуация.

7. Подхода е от изключително значение за нормалното общуване между възрастните и детето. За това е важно родителите и детегледачката да имат сходни методи за въздействие и комуникация.

8. Същото се отнася и до разбиранията им за отглеждане и възпитание. И двете страни трябва да са на едно мнение, за да се избегнат бъдещи конфликти, объркване и стресиране на детето.

9. Родителите трябва да запознаят бъдещата детегледачка с режима и хранителните навици на детето.

10. Детегледачката трябва да бъде предупредена ако детето страда от здравословни проблеми и алергии.

11. Спазването на взаимно уважение и коректност е ключов елемент от строежа на стабилни взаимоотношения. Родителите трябва да се чувстват сигурни и спокойни, че детето им ще бъде в безопасност, а личното им пространство ще остане неприкосновено. От своя страна те трябва да осигурят добри условия за работа и да спазват стриктно предварителното договаряне с кандидатката.

12. С избора на детегледачка не бива да се правят компромиси. Все пак, родителите поверяват живота на детето си в нейните ръце. Ако интуицията им подсказва, че това не е техният човек, не бива да чувстват неудобство да прекратят отношенията си с нея и да се насочат към някой друг.

Автор: Теодора Димитрова

Регистрирайте се като детегледачка или домашна помощница