Начини за захранване на бебето

Захранването е процес, чрез който се осъществява прехода от течна към твърда храна. Според специалисти, най-добрият период за начало е между четвърти и шести месец. Бебето е готово за захранване, когато може да държи главата си изправена, седи, поднася предмети към устата си, посяга към храната на възрастните и е удвоило родилните си килограми. Ако скоро е било ваксинирано, е добре да се изчакат поне пет дни преди да се започне захранването. След шестия месец, кърмата вече не е достатъчна да задоволи нуждите на детето, но си остава водеща до края на първата година, а твърдата храна е само допълваща.

Експертите определят три основни начина за захранване:  водено от родителя, водено от бебето и педагогическо захранване.

Захранване водено от родителя

При това захранване родителя определя кога, колко, с какво и как се храни бебето. Храната обикновено е под формата на пюре или каша.

Когато за първи път се предлага някой вид храна, е добре да се изчакат 3-4 дни преди да се предложи друг. Така ако се прояви неприятна реакция (колики, обрив, разстройство) лесно ще се установи коя храна е причинителя. Започва се с една лъжичка, като всеки ден количеството се увеличава до достигане на 50 гр.

Сезонните, местни зеленчуци са най-добрия вариант за първа храна. Приготвени на пара или сварени. Ако се приготвя пюре, зеленчуците трябва да се варят на ниска температура с малко вода, за да запазят хранителната си стойност. Когато родителите не са сигурни за произхода на продукта, препоръчително е сварения бульон да се изхвърли, защото всички нитрати са попаднали в него.

Готовото пюре може да се съхранява в хладилник до 48 часа. Добра идея е да се добави и малко кърма към сготвеното. Така храната допълнително ще се обогати, а детето ще усети познатия вкус и ще му хареса повече. Ако се добави адаптирано мляко, трябва да се консумира веднага или да се остави в хладилник, максимум за един час. Добрата хигиена е задължителна. Съдовете се мият с възможно най-топла вода и с подходящи препарати.

На пазара се предлага богато разнообразие на готова бебешка храна, но домашната винаги е най-пълноценна. Приготвена с чисти продукти и от сигурни източници. Ако все пак се налага използването на готови пюрета, то задължително трябва да се четат етикетите и да се внимава за скритата захар, нишестета, консерванти, Е-та и трансмазнини.

 

Захранване водено от бебето

Този метод е приложим, когато бебето е способно само да постави храна в устата си. Стои в специално столче на масата заедно с цялото семейство, а не се храни отделно от останалите. Детето се храни само и определя темпото на хранене и количеството. Предлагат му се разнообразни сварени или меки плодове и зеленчуци. Трябва да са поднесени в подходящ размер, за да му е удобно да ги държи в ръчичка и да ги смуче, ближе и отхапва. Така детето опознава храната и развива своята изобретателност и находчивост. Родителите трябва да са търпеливи и да не се притесняват ако първоначално им се струва, че детето не поема достатъчно храна. Все пак кърмата си остава основния източник на калории, а твърдата храна се предлага най-вече с опознавателна цел.

Педагогическо захранване

Този модел е широко разпространен в Русия. Препоръчва се за семейства, които консумират изцяло здравословна храна и при сериозно кърмени деца. При него бебето отново се храни със семейството, но този път не е в бебешко столче, а е в скута на майка си. Така то само преценя дали да суче или да опита друга храна. Идеята при този тип захранване е детето да яде каквото и останалите на масата. Това се случва като първоначално му се предлагат до три микродози от един вид храна. Една микродоза е с размера на едно зърно ориз.  Три дни по-късно може да му се предложи друг вид. Постепенно дозата се увеличава до лъжичка. Към осмия месец се предлагат парчета плодове и зеленчуци, както при захранване водено от бебето.

Родителите могат да комбинират и трите системи спрямо потребностите на детето си. Най-важно е храната да е качествена и богата на витамини, минерали, протеини, белтъчини, въглехидрати и полезни мазнини. Да се избягват захар и изкуствени подсладители, риба с високо съдържание на олово, сол, наситени трансмазнини и пикантни храни. Да се внимава за алергии от краве мляко, мед, яйчен белтък, ягоди и горски плодове, глутен, риба, ядки. Мед, мляко, ягоди и други мъхести плодове, както и ядки, да не се предлагат преди навършване на година.

Храненето не бива да се извършва насила, за да не се превърне в досадно задължение. Към малките винаги трябва да се подхожда със спокойствие, търпение и любов.

 

Автор: Теодора Димитрова

Регистрирайте се като детегледачка или домашна помощница