За всички е ясно, че няма нищо по-полезно за новороденото от майчината кърма. Кърменето е естествен процес, необходим за развитието на детския организъм, както и за изграждането на връзката между майката и детето.
Основна функция на кърмата е да поддържа и подхранва имунната система на бебето. Тя намаля риска от възпалителни процеси, алергии, стомашни проблеми, простуди и дори наднормено тегло. Чрез кърмата бебето поема ендрофини, които действат обезболяващо и го успокояват, когато му никнат зъбки.
Докато майката е бременна, кърмата променя хранителните си стойности спрямо гестационната седмица. Ако бебето се роди по-рано, майчиното мляко ще отговаря на неговите нужди.
Зрялата майчина кърма се появява от 2 до 5 дни след коластрата. Коластрата е първото мляко, което жената отделя след раждане. Тя е естествен пробиотик, който предпазва червата от опасни бактерии, спомага за растежа, укрепването и изграждането на целия организъм.
При възможност, новороденото трябва да се постави на гърдата още през първия час след раждането, дори и да няма кърма. Допира между майката и детето, стимулира производството на окситоцин – хормона на любовта, който отговаря за отделянето на кърма и пробужда майчинския инстинкт и привързаност.
Бебето трябва да има неограничено време и достъп до гърдите на майка си. През първите седмици след раждането, то има нужда да се храни най-много на два часа. Нормалното кърмене е на час, час и половина, от 8 до 12 пъти на денонощие.
Ако майката няма възможност да кърми, може да използва помпа за кърма и с помощта на специални контейнери, да съхранява кърмата в хладилника. Трябва да имаме в предвид, че когато новороденото се храни от шише, не може само да контролира колко да поеме. Ако детето е прехранвано, това може да доведе до разширяване на стомаха и до проблеми в по-късна възраст.
Можем да разберем, че бебето е гладно, когато върти главичка и търси гърдата, посяга с ръчички към устата си и изплезва езиче. Добре е да обърнем внимание на първите белези на глад и да му дадем храна още преди да е започнало да плаче. Плачът е късен сигнал за глад и тогава, колкото и да е гладно, може да не засуче.
Има много пози, в които може да се кърми, но за по-ефективно хранене, е добре да се спазват някои положения. Майката има опора на гърба, ръцете и краката си и намества бебето, така че то да е обърнато изцяло към нея, корем в корем, като между тях няма преграда. Едната ръчичка е над гърдата, а другата под нея. Ухото, рамото и хълбока на детето трябва да са в една линия, главата е леко назад, обикновено облегната между лакътя и китката на майката, а носът е отпушен.
Кърмата е 75-85% вода. Едно добре кърмено бебе, няма нужда да му се дава допълнително вода. Някои хора смятат, че когато малкото има жълтеница е добре да поема повече течности. Истината е, че жълтеницата се чисти с изпражненията, а не с урината. Тоест, важното е детето се храни добре. Ако все пак му се дава вода, то тя трябва да е неподсладена, в ограничени количества и след ядене, никога преди.
Майката е добре да поема течности, да си почива и ако е възможно да спи когато и бебето спи. След раждане, тя има нужда от питателна храна, за да се възстанови и осигури кърма за бебето. За да се подсилят качеството и количеството на кърмата, е необходимо да се приемат храни богати на антиоксиданти, фибри, витамини, фолиева киселина и полезни мазнини. Храни, които могат да раздразнят стомахчето на бебето и да доведат до колики са: домати, цитруси, чесън, лук, ягоди, газирани напитки, люто, шоколад и бобови храни. Категорично да не се приемат кофеин, алкохол и цигари.
Автор: Теодора Димитрова