За първи път на детска градина

Тръгването на детска градина е вълнуващ момент както за детето, така и за неговите родители.

Детската градина дава възможност на детето постепенно да придобие и свикне със своята независимост, да развива комуникативните си способности, да изгради подходящи за възрастта си дневен режим и навици.

Препоръчителният период за започване на детската градина е при навършване на три години. На тази възраст децата по-лесно възприемат и прилагат новите знания, както и открито демонстрират желание и стремеж към самостоятелност. Също така, имунната им система е достатъчно укрепнала, за да се избегнат евентуални заболявания.

Сред основните фактори при избора на детска градина е нейното местонахождение. Когато детската градина се намира близо до дома, освен че носи удобство за родителите, носи и удобство за детето, тъй като е много вероятно то да се окаже в една група с деца, които вече познава.

Честите посещения на детските площадки и паркове, помага на децата да развият комуникативни умения, които след това ще им са от полза в детската градина и училище.

Преди да направи първите си стъпки в този нов свят, детето трябва да бъде предварително запознато къде отива и какво ще го очаква там. Главна задача за родителите е търпеливо и увлекателно да обяснят на детето си, че му предстои нещо ново и вълнуващо. Добра идея е при ежедневните разходки, да му се показват дворове на детски градини, пълни с играещи и смеещи се деца. Така детето ще изгради един положителен образ за детската градина и ще знае, че го очаква нещо весело и забавно.

Друга изключително важна стъпка е първото посещение на родителите заедно с детето на неговата бъдеща детска градина и запознанството им с директора и учителите. Родителите трябва да се чувстват комфортно и открито да споделят с учителите подробности относно навиците на детето, неговия характер и здравословно състояние, да обяснят всичките си притеснения и съмнения, да се съветват и задават въпроси. Това запознанство е от значение и за детето, защото колкото по-често то е общувало с учителите преди започването на детската градина, толкова по-сигурно и спокойно ще се чувства след това в тяхната компания.

Най-честите проблеми, които биха могли да възникнат при постъпване в детската градина, са свързани със спазването на правилата, общуването с учителите и останалите деца и затруднения със самообслужването. Тези притеснения лесно могат да бъдат избегнати с предварителна работа у дома.

Дневният режим е от основно значение за изграждането на полезни навици и постепенното въвеждане на детето към ежедневния цикъл на възрастните. На тази възраст децата се учат чрез подражаване. Те виждат как родителите им се събуждат, изпълняват определени стъпки и тръгват за работа. По този начин, детето постепенно осъзнава, че тръгвайки на детска градина, то вече има задължения, които трябва да спазва. Родителите трябва да му обяснят, че както мама и тати, то вече ще става сутрин по едно и също време, ще си мие лицето и зъбите, ще си облича дрехите и ще отива на градина. Навлизайки в този ежедневен цикъл, детето постепенно ще привикне към определен режим за сън, за храна и за игра.

Спазването на дисциплината в детската градина до голяма степен е свързан със спазването на правила у дома. Правилата носят на децата спокойствие и сигурност, защото им създават чувство за ред и ги учат как да изразяват себе си без да пречат на останалите хора. От друга страна, отдаването на детето на прекалена свобода в къщи, ще се отрази негативно на адаптирането му към дисциплината в детската градина, а след това и в училище. Ако детето е посещавало детска ясла преди постъпването си в детската градина, то много по-лесно ще привикне към режима и вече ще има изградени навици.

През този важен период от живота си, детето се изправя и пред друг основен проблем – проблема, как да се справи само, без помощта на родителите си. Този казус отново може да бъде предварително решен у дома. Единственото условие е, родителите да насърчават детето към самостоятелност, като го насочват, обясняват и показват как да извърши дадено действие само, без да го вършат вместо него. На детето трябва да му се даде възможност само да се облича и съблича, обува, събува, да се храни, да си мие ръцете, лицето и зъбите, да си подрежда играчките след игра. Разбира се, трябва да му предоставим колкото време му е необходимо, без да го пришпорваме. Например, може да будим детето малко по-рано сутрин или да започнем подготовката за излизане по-навреме, за да не го притискаме да бърза и да се стресира. Тези полезни навици ще помогнат на детето да развие усещането си за контрол и независимост, а при постъпване в детската градина и запознаването си с новите задължения, ще бъде смело и уверено и ще се чувства по-комфортно.

Някои деца са по-емоционални от други и през първите дни в детската градина, може да се разстроят при отделянето си от родителя. В такъв случай, ще бъде най-добре ако отначало детето остава само за 1-2 часа, докато опознае средата и новите хора в живота си.

Периода на адаптация, към новия начин на живот, не може да бъде фиксиран. Той е силно индивидуален и зависи от самото дете, както и, разбира се, от действията и намесата на родителите.

Ако детето продължава да е тревожно и да изпитва дискомфорт при посещаване на детската градина, задължително трябва да се обърне специално внимание и да се проучи причината за това безпокойство. Децата не могат да изразят емоциите си вербално и за това родителите трябва да се научат да разбират тяхното поведение, за да могат да се намесят навреме и да се вземат необходимите мерки.

Автор: Теодора Димитрова

Регистрирайте се като детегледачка или домашна помощница