Захарта като зависимост: можем ли да спасим децата си?

Захарта от сладко удоволствие се превърна в истинска опасност. Изкушения дебнат от всякъде, облечени в пъстри опаковки. Колкото и да се стараем, няма как да ги скрием от погледите на децата ни. Телевизията и интернет постоянно ни заливат с весели реклами на усмихнати семейства и младежи, похапващи бонбони, вафли, желирани мечета, кроасани и какво ли не. В търговската мрежа трудно може да се намерят продукти без добавена захар и изкуствени подсладители, а най-съблазняващите, стратегически са разположени на нивото на детските очички и ръчички.

Вредата от захарта е силно дискутирана тема. Изразявани са много гледни точки, някои от тях доста противоречиви. Всички обаче са съгласни за едно: бялата захар в детското меню трябва да е сведена до минимум!

За съжаление, препоръчителната дневна доза захар многократно бива надвишавана. Децата поемат газирани напитки и сладкиши повече от веднъж на ден. И това нямаше да е толкова фатално ако захарта не се криеше навсякъде. Дори на места където не предполагаме, че я има. Освен в сладките, захар има в много други храни като тестени изделия, зърнени закуски, колбаси, лютеница, кетчуп, горчица, оцет, солени крекери и снаксове, консервирани плодове и зеленчуци и много други.

Захарта е бърз въглехидрат. Това означава, че след консумацията ѝ се освобождава моментална енергия и ако тази енергия не бъде изразходена веднага, се складира в организма под формата на мазнини. Това води до качването на килограми, а след това до затлъстяване и тежки здравословни проблеми като диабет, сърдечно-съдови болести, високо кръвно налягане, проблеми с панкреаса, щитовидната жлеза, бъбреците, зъбите и други.

Захарта не притежава витамини и минерали и консумирайки я, детето приема само празни калории без хранителна стойност. Рязко се покачва кръвната захар, а след това и рязко спада, което пък изпраща на мозъка фалшив сигнал за глад. Така вместо една бисквитка, детето изяжда 4-5, а може и повече. Също така стимулира производството на допамин, който е отговорен за пристрастяването.

 Не можем постоянно да ограничаваме децата си, особено ако са в училищна възраст и имат възможност сами да си набавят желания десерт. От нас зависи да им изградим добра култура на хранене. Ето няколко лесни начина да ги отдалечим от захарта:

  • Всичко започва с личния пример. Децата не винаги изпълняват това, което им казваме, но копират това, което правим. Не можем да очакваме децата да ядат плодове и зеленчуци, докато ние си похапваме сладолед или кексче.
  • Когато децата познават ползите и вредите от храната, ще могат да правят по-осъзнат избор. За това е необходимо да ги запознаем с нея, като си говорим или ги поканим да готвят с нас.
  • Да четем етикетите. Често дори не разбираме повечето от продуктите, заради начина им на изписване. Освен думата „захар”, трябва да внимаваме и за декстроза, малтоза и фруктоза, а от изкуствените подсладители: захарин, глюкозо-фруктозен сироп, аспартам (Е951), сукралоза (Е 955).

  • Когато са навън, не винаги можем да контролираме какво поставят в устата си, но в домашни условия е добре да използваме заместители на захарта. Най-добрият си остава висококачествен мед. Важно е да бъде от сигурен източник, защото в търговската мрежа, често се предлага смесен с глюкозо-фруктозен сироп. Други добри алтернативи са стевия, кленов сироп и сироп от агаве. Кафявата захар се различава от бялата, единствено с наличието на меласа. Хранителните им стойности са почти еднакви.
  • У дома не бива да държим пакетирани десерти и сладкиши, за да не се изкушават децата. Ако им се хапва нещо, може да предложим плод.
  • Любимите лакомства могат да бъдат здравословни, ако се приготвят у дома с качествени продукти. Интернет изобилства от прекрасни здравословни рецепти без захар.
  • И разбира се, най-важно от всичко е разнообразната домашна храна, богата на плодове и зеленчуци. Трябва да имаме в предвид, че с някои плодове не трябва да се прекалява, защото имат много високо съдържание на фруктоза. Такива са грозде, смокини, диня, круши, ананас, банан.

 

Автор: Теодора Димитрова

Регистрирайте се като детегледачка или домашна помощница