Затлъстяването сред децата: 10 начина да го преборим

Затлъстяването е сред световните проблеми на нашето време и всеки изминал ден все повече деца се оказват негови жертви.

Дори и без да четем страховити статистики и диаграми можем да го проследим навсякъде около нас и да се уверим в чудовищното му въздействие върху здравето. Ужасяващ е факта, че заболявания като диабет, сърдечно-съдови болести и високо кръвно налягане, които преди време са засягали само възрастните, днес са често срещани сред подрастващите. От нас зависи да предприемем навременни действия за изграждане на правилна култура на хранене.

  1. Да обърнем внимание на проблема и да се храним осъзнато.

Една от причините за затлъстяването е забързаното стресирано ежедневие на родителите, които все по-често са принудени да купуват готова храна или редовно посещават заведенията за бързо хранене. Цветни опаковки, реклами и витрини ни примамват с апетитния си вид, а след това бавно ни убиват с вредните съставки в продуктите си.  Всички сме наясно какво представляват повечето храни от този тип и въпреки това често биваме изкушени. Най-честата причина е пестенето на пари и време. Това за съжаление е само илюзия, за която ще платим със здравето си. Храненето със здравословни продукти може да ни се струва по-скъпо в момента, но в бъдеще ще ни спести много средства, които бихме пръснали за лекарства. Не бива да пренебрегваме проблема с наднорменото тегло особено що се отнася за живота на децата ни.

  1. Да вземем превантивни мерки.

Истината е, че можем да предпазим детето си още преди то да е родено и дори преди да е заченато. Родителите трябва да започнат да водят здравословен начин на живот още когато вземат решение да имат дете. Особено важно е за майката, която дълго време ще бъде единствен източник на храна и енергия за бебето. Трябва просто да се следва универсалната рецепта – добра храна, спорт и избягване на вредните навици.

Качеството на храната, която бъдещата майка консумира, е от изключително значение за здравето на детето. Доказано е, че хранителните навици на бременната се предават на плода. Това е причина децата обичат да ядат това, което майката е похапвала по време на бременност.

Всички знаем, че няма нищо по-здравословно за бебето от кърмата. Още в този ранен период на развитие могат да се насочат вкусовите му предпочитания. Майчината кърма има способността да приема вкуса на изядената храна и може да бъде сладка, солена, горчива, кисела, люта. За това цигарите, алкохола и кофеина са категорично изключени от менюто на кърмачката.

  1. Да бъдем пример за подражание.

Не бива да измъчваме децата си с диети и строги режими. Това не само, че не е решение на проблема, но може да застраши растежа и развитието на младия организъм, както и да нанесе психически и емоционални щети. Достатъчно е само да им даваме добър пример за подражание. Малките не обичат да правят това, което им се каже, а копират това, което виждат.

  1. Да готвим у дома.

От родителите зависи да формират вкуса на детето преди то да е постъпило в училище, където лесно може да бъде изкушено. Когато децата са отраснали със здравословна домашна храна, сами започват да различават кое е полезно за тях и кое не. От начина, по който тялото им се чувства след изяждането на нещо нездравословно, ще направят разликата между домашното готвено и заведенията за бързо хранене и ще започнат да търсят това, което ги кара да се чувстват добре. В днешно време имаме достъп до истинско богатство от полезни продукти, с които да заместим вредните. Интернет е пълен с чудесни здравословни рецепти. Пица, паста, торти, понички и мъфини могат да бъдат дори полезни ако са приготвени с подходящи съставки.  Захарта, глутена и вредните мазнини са лесно заменими, когато храната е приготвена у дома. Редовното и разнообразно хранене държи детето сито, подпомага храносмилането и предотвратява поривите за преяждане. А за да е още по-вкусно, готвенето може да се превърне в игра, като позволим на малките да ни помагат в кухнята.

  1. Да пречистим дома си от вредни храни.

У дома не бива да имат достъп до чипсове, снаксове, сладолед, шоколадови десерти и други пакетирани изкушения. Към тях се посяга, обикновено, като междинно хранене, но след това детето може да откаже пълноценна храна, защото усеща тежест. Трябва винаги да сме готови да предложим здравословна алтернатива, най-добре плод или зеленчук.

  1. Да не използваме храната като средство за манипулация.

Много е важно храната да не се определя като награда или наказание. Така може да се изгради навик, при който всеки път когато детето е в лошо настроение да търси утеха в храната, което води до преяждане, най-често със сладко, и качване на тегло.

  1. Да избягваме захарта.

Повечето хора си мислят, че затлъстяването се дължи на мазнините. Най-големия проблем обаче се оказва захарта. Приемането на повече полезни мазнини още при прохождащите деца, благоприятстват за развитието на мозъка и правилното функциониране на организма. Захарта от своя страна е заплаха не само за теглото, но за организма като цяло.

Прекалената и консумация може да породи проблеми със сърдечно-съдовата система, панкреаса, щитовидната жлеза, бъбреците, зъбите и много други. На пазара е истинско предизвикателство да се намери храна, в която няма захар или друг подсладител. Захарта дава празни калории, а организма страда от липса на хранителни вещества. Ако тези калории не бъдат изразходени, се натрупват под формата на мазнини. Домашните гозби, изобилстващи от плодове и зеленчуци, винаги си остават най-добрия вариант.

  1. Да внимаваме с напитките.

Напитките също се отразяват върху теглото. Особено газираните, които непременно трябва да отпаднат от менюто, заради високото съдържание на захар, оцветители и химикали. Почти толкова вредни са и плодовите сокове, защото съдържат огромни количества захар, а полезните фибри и витамини от плода, биват отстранени при обработката.

  1. Да се движим.

Освен правилния хранителен режим, основно оръжие срещу затлъстяването е спорта. Телевизора, компютъра, таблета и смартфона – колкото и да са необходими в наши дни, те са основни предпоставки за обездвижване и качване на килограми. Спорта е прекрасен начин да бъдем здрави, да имаме тонус, да поддържаме доброто си настроение и да общуваме с хора със сходни интереси. Дори ако детето не обича да спортува може да си набави необходимото движение с разходки и игра сред природата.

  1. Обич и внимание.

Най-важното от всичко е времето, което прекарваме с децата си. Да общуваме, да бъдем търпеливи, да готвим и да се храним заедно, да ходим на екскурзии, да си създадем свои традиции. Няма нищо по-здравословно за едно дете от спокойната семейна среда, където да се чувства обичано и закриляно.

 

Автор: Теодора Димитрова

Регистрирайте се като детегледачка или домашна помощница