Ползата от ваксините в борбата със заразните болести – кога се поставят и от какво ни предпазват?
Още с първата си глътка въздух, новороденото попада под влиянието на широк спектър от бактерии, паразити и вируси, които изпълват обкръжаващият го свят. Някои от тях водят до сериозни инфекциозни заболявания и са причината за смърт на милиони деца по света.
През последните три месеца от бременността, чрез плацентата майката е предавала на бебето си антитела, които ще изградят неговата имунна система. Качеството и вида на получените антитела зависят от имунната система на майката.
След момента на раждането, имунната система на бебето все още не е достатъчно узряла. Имунитета на новороденото е временен и той започва постепенно да отслабва след първите седмици и месеци. За това в този период е от огромно значение бебето да бъде кърмено. Коластрата е първото мляко, което жената отделя след раждане и тя е естествен пробиотик, който предпазва червата от опасни бактерии, спомага за растежа, укрепването и изграждането на целия организъм.
Другия основен фактор за изграждането и подсилването на имунната система, са ваксините.
Благодарение на тях, съвременният свят е успял да пребори или силно да ограничи редица застрашаващи живота заболявания. Ако по някаква причина процеса по ваксинация се прекрати, има сериозна опасност тези болести да се разпространят отново.
При поставяне на ваксината в организма на детето попадат умъртвени или отслабени бактерии и вируси, чиято цел е да имитират инфекция. Чрез този процес се стимулира имунната система, която изгражда защита срещу даденото заболяване.
Безопасно ли е да се поставят няколко ваксини едновременно?
Специалистите гарантират, че чрез поставяне на няколко ваксини едновременно, няма опасност имунната система да се претовари. Бактериите и вирусите, които се използват във ваксините са в пъти по-малко от милионите микроби, които правят контакт с децата ни ежедневно.
Кои са основните ваксини и кога се поставят?
1. Хепатит Б.
Ваксината за Хепатит Б се поставя през първите 24 часа от раждането на бебето. Процедурата може да се повтори и през 2, 3 и 4 месец. Хепатит Б може да се предаде по полов път, чрез телесни течности, както и да се пренесе от майката на бебето. Усложненията могат да доведат до цироза на черния дроб, рак на черния дроб, чернодробна недостатъчност, хранителна инфекция, смърт.
2. Туберкулоза
Ваксината за Туберкулоза се поставя на 48 час от раждането на новороденото.
Болестта се предава чрез бактерии по въздушно-капков път. Засяга бъбреци, кости, мозъчна обвивка, гръбначния мозък (менингит), бели дробове. Туберкулозата може да доведе до умствено изоставяне, когнитивни нарушения и деменция.
3. Ротавирусна инфекция
Ваксината за Ротавирусна инфекция е препоръчителна, а не задължителна. Тя се поставя в периода от шестата седмица до шестия месец. Зарязването става чрез заразени ръце и предмети. Води до тежка диария и повръщане, обезводняване и смърт.
4. Дифтерия
Ваксината за Дифтерия се поставя между втория и четвъртия месец, като реимунизацията се прави на 1 год. 4 мес и на 6 год. Заболяването засяга сливиците, ларинкса, фаринкса и носа. При усложнение може да настъпи парализа на дихателната мускулатура и лицевите мускули, шията, тялото, крайниците, бъбречни увреждания и увреждания на сърдечната функция.
5. Тетанус
Ваксината за Тетанус се поставя между втория и четвъртия месец, като реимунизацията се прави на 1 год. 4 мес и на 6 год. Бактерията попада в организма чрез рана и отделя невротоксин, който причинява гърчове, спазми на дъвкателната мускулатура и лицевите мускули, нарушен пулс, потене, затруднено гълтане и дишане. При малки деца и възрастни хора може да доведе до фатален край.
6. Коклюш (магарешка кашлица)
Ваксината за Коклюш се поставя между втория и четвъртия месец, като реимунизацията се прави на 1 год. 4 мес и на 6 год. Болестта е силно заразна и се разпространява по въздушно-капков път и чрез директен контакт. Изразява се със суха кашлица, затруднено дишане, повръщане, кръвоизливи в очите и ушите, устните и езика посиняват. Усложненията могат да доведат до пневмония, гърчове, мозъчни увреждания, ушна инфекция и смърт.
7. Хемофилус инфлуенце тип Б
Ваксината за Хемофилус инфлуенце тип Б се поставя между втория и четвъртия месец, като реимунизацията се прави на 1 год. 4 мес. Хемофилус инфлуенце тип Б е бактерия, която причинява инфекции като бактериален менингит и пневмония, и води до глухота, епилепсия и умствена недостатъчност. Застрашени са най-вече кърмачетата и малките деца. Бактерията е определяна за най-честата причина за смърт на деца под петгодишна възраст.
8. Полиомиелит (детски паралич)
Ваксината за Полиомиелит се поставя между втория и четвъртия месец, като реимунизацията се прави на 1 год. 4 мес и на 6 год. Болестта е силно заразна и се разпространява чрез заразена храна и предмети. Засяга сивото вещество на главния мозък и гръбначния мозък. Води до парализа, инвалидност и смърт.
9. Пневмококови заболявания
Ваксината за Пневмококови заболявания се поставя между втория и четвъртия месец, като реимунизацията се прави на 1 год. Този вид заболявания са причина за менингит, пневмония, сепсис, остър отит. Последиците при усложнения са глухота, мозъчно увреждане, синузит и смърт.
10. Морбили
Ваксината за Морбили се поставя, когато детето навърши 1 год. 1 мес. Заболяването е силно заразно и се предава по въздушно-капков път и чрез директен контакт. Симптомите са обрив, температура, кашлица, хрема, зачервяване на очите. Усложненията водят до пневмония, енцефалит, ушна инфекция, гърчове и смърт.
11. Паротит (заушка)
Ваксината за Паротит се поставя, когато детето навърши 1 год. 1 мес. Паротитът е заболяване, което води до енцефалит, менингит, стерилитет, артрит, увреждане на бъбреците, глухота, възпаление на млечната жлеза и щитовидната жлеза.
12. Рубеола
Ваксината за Рубеола се поставя, когато детето навърши 1 год. 1 мес. Заболяването се предава по въздушно-капков път и чрез директен контакт. Симптоми са обрив, температура, увеличени лимфни възли, общо неразположение. Усложненията причиняват артрит, кръвоизливи, енцефалит, възпаления на сърдечната мускулатура и черния дроб. При бременност води до аборт, увреждания на плода, инвалидизация, бронхопневмония.
Автор: Теодора Димитрова